Ikon Ryssland
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
IKON, 1800-tal, Ryssland, helig figur flankerad av ängel samt annan figur (Johannes döparen?), träpannå (med 2 sidostycken) krederad, målad och förgylld, ca 31x29 samt tjocklek ca 2,5 cm.
Omfattande bortfall av kredering och färg, sprickor, krackelyr, insektsangrepp, bruks och åldersrelaterat slitage.
410841
2016-10-05