Tessin 3 volymer

Tessin 3 volymer
Tessin 3 volymer
Tessin 3 volymer
Tessin 3 volymer

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 000 SEK

TESSIN, CARL GUSTAF (3). En gammal mans bref, til en ung prints. I-II. Stockholm (L. Salvius) 1756.
5 graverade vinjetter, varav 2 signerade J. Rehn, 1 osignerad graverad vinjett i texten (alla).
Senare (mitten av 1800-talet) brunt hfrbd, blekt guldornerad rygg. Delvis något bruntonad. (2 delar i ett band, titel saknas till del I).
Första samlade och för allmänheten avsedda upplagan.

TESSIN. En gammal mans utvalda bref till en ung prins. I-II. Stockholm (A. J. Nordström) 1785.
Graverat frontispis porträtt, 14 inklistrade graverade vinjetter (alla).
Första delen i samtida hfrbd, andra i 1900-talsband i gammal stil. Andra bandet med namnteckning O. R. Rehbinder på titeln.

3 volymer.

Ej genomgångna. 1756 ej komplett, titelsaknas, några textförluster.
Delvis nötta band, några småskador. Text något fläckad, namnteckningar, vinjetter med

410852

2016-10-05