Stolar Ephraim Ståhl
Klubbat för:
14 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), stolar, 4 st, sengustavianska stockholmsarbeten, dubbelsignerade ES, träskuren dekor, bemålade och bronserade, sitthöjd 43 cm
LITTERATUR: Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 199ff jämför snarlika stolar
Smärre lagningar
410910
2016-10-05