Herta Bengtsson Blå Eld teservisdelar

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 200 SEK

HERTHA BENGTSSON, teservisdelar, 13 dlr., "Blå Eld", flintgods, Rörstrand, bestående av: 1 tekanna, 1 gräddkanna, 1 sockerskål, 3 äggkoppar, 7 assietter

HISTORIK: Hertha Bengtsson formgav denna servis 1951

Bruksslitage på samtliga, smärre nagg på 2 äggkoppar. 6 kaffefat, 3 tefat, 1 assiett med nagg medföljer.

411009

2016-10-06