Romersk glasflaska
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROMERSK GLASFLASKA, ca 0-400 e Kr, fyrkantig modell med räfflad hänkel, höjd ca 26 cm.
Proveniens: Tillhör samling av artefakter ihopsamlade i bl a Syrien och Libanon under 1960/70-tal.
Jordfynd, ihoppsatt av ett större antal fragment, iriserande och med avlagringar.
411029
2016-10-05