Romersk glasflaska

Romersk glasflaska
Romersk glasflaska
Romersk glasflaska
Romersk glasflaska
Romersk glasflaska
Romersk glasflaska
Romersk glasflaska
Romersk glasflaska
Romersk glasflaska
Romersk glasflaska

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ROMERSK GLASFLASKA, ca 0-400 e Kr, fyrkantig modell med räfflad hänkel, höjd ca 26 cm.

Proveniens: Tillhör samling av artefakter ihopsamlade i bl a Syrien och Libanon under 1960/70-tal.

Jordfynd, ihoppsatt av ett större antal fragment, iriserande och med avlagringar.

411029

2016-10-05