Samling romerskt glas
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ROMERSKT GLAS, 9 dlr, vaser bl a unguentarium ca 0 - 400 e Kr samt två romerska/bysantinska armband och mindre ring(blå,svart och grönt) ca 400-500 e Kr. höjd mellan ca 5-13 cm
Proveniens: Tillhör samling av artefakter ihopsamlade i bl a i Syrien och Libanon under 1960/70-tal.
Jordfynd, samtliga av de större vaserna är spruckna och extremt sköra, iriserande och med beläggningar
411057
2016-10-05