Samling romerskt glas

Samling romerskt glas
Samling romerskt glas
Samling romerskt glas
Samling romerskt glas
Samling romerskt glas
Samling romerskt glas
Samling romerskt glas
Samling romerskt glas
Samling romerskt glas
Samling romerskt glas

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ROMERSKT GLAS, 9 dlr, vaser bl a unguentarium ca 0 - 400 e Kr samt två romerska/bysantinska armband och mindre ring(blå,svart och grönt) ca 400-500 e Kr. höjd mellan ca 5-13 cm

Proveniens: Tillhör samling av artefakter ihopsamlade i bl a i Syrien och Libanon under 1960/70-tal.

Jordfynd, samtliga av de större vaserna är spruckna och extremt sköra, iriserande och med beläggningar

411057

2016-10-05