Romerskt glas
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROMERSKT GLAS, 9 delar främst unguentarier ca 0 - 400 e Kr, höjd mellan ca 7 - 13 cm.
Proveniens: Tillhör samling av artefakter ihopsamlade i bl a i Syrien och Libanon under 1960/70-tal.
Jordfynd, en av de mindre vaserna med ett stort hål, en av de större mycket skör, iriserande och med beläggningar.
411065
2016-10-05