Romerskt glas

Romerskt glas
Romerskt glas
Romerskt glas
Romerskt glas
Romerskt glas
Romerskt glas
Romerskt glas
Romerskt glas
Romerskt glas
Romerskt glas

Klubbat för:

5 200 SEK

3 000 SEK

ROMERSKT GLAS, 9 delar främst unguentarier ca 0 - 400 e Kr, höjd mellan ca 7 - 13 cm.

Proveniens: Tillhör samling av artefakter ihopsamlade i bl a i Syrien och Libanon under 1960/70-tal.

Jordfynd, en av de mindre vaserna med ett stort hål, en av de större mycket skör, iriserande och med beläggningar.

411065

2016-10-05