Intressant Upplandsbeskivning av Lars Salvius 1741
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BAND. SALVIUS, LARS. Beskrifning öfver Sverige. I. Om Upland (allt som utkom). Stockholm (J. L. Horrns enka, af C. J. Röpke) 1741.
8:o. (20), (1)-370, (50) s. Graverat titelblad (något fläckat).
Samtida brunt skbd, nötyt, på främre pärm i guld "STOCKHOLMS.STADZ.KÄMNERS.RÄTT", blekt guldorberad rygg m. fem upphöjda bind, skador i övre o. nedre kant. Enstaka brunfläckar.
Proveniens: Ur Ove Hasslers bibliotek (1904-87), domprost i Linköping, och dennes son, Eivind Hassler (1939-2009).
Se text
411186
2016-10-22