Intressant Upplandsbeskivning av Lars Salvius 1741

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BAND. SALVIUS, LARS. Beskrifning öfver Sverige. I. Om Upland (allt som utkom). Stockholm (J. L. Horrns enka, af C. J. Röpke) 1741.

8:o. (20), (1)-370, (50) s. Graverat titelblad (något fläckat).
Samtida brunt skbd, nötyt, på främre pärm i guld "STOCKHOLMS.STADZ.KÄMNERS.RÄTT", blekt guldorberad rygg m. fem upphöjda bind, skador i övre o. nedre kant. Enstaka brunfläckar.

Proveniens: Ur Ove Hasslers bibliotek (1904-87), domprost i Linköping, och dennes son, Eivind Hassler (1939-2009).

Se text

411186

2016-10-22