Konstglas Edward Hald
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
EDWARD HALD, "Fyrverkeri", skål med fat, Orrefors 1922, graverad dekor av raketer, solar och stjärnor, vid basen figurer i landskap, signerad Orrefors Hald 248 1922 AD, höjd 20,5, diameter 27, fatets diameter 20,5 cm
An Edward Hald engraved bowl and dish, "Fireworks", Orrefors 1922
HISTORIK: Formgiven 1921
LITTERATUR: Jämför Glas in Schweden 1915-1960, Helmut Ricke och Ulrich Gronert, Düsseldorf 1986, s. 97, katalognr 100
Kantnagg runt skålens mynning på två ställen
411227
2016-10-07