Konstglas Edward Hald

Konstglas Edward Hald
Konstglas Edward Hald
Konstglas Edward Hald
Konstglas Edward Hald
Konstglas Edward Hald
Konstglas Edward Hald
Konstglas Edward Hald
Konstglas Edward Hald
Konstglas Edward Hald
Konstglas Edward Hald

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

EDWARD HALD, "Fyrverkeri", skål med fat, Orrefors 1922, graverad dekor av raketer, solar och stjärnor, vid basen figurer i landskap, signerad Orrefors Hald 248 1922 AD, höjd 20,5, diameter 27, fatets diameter 20,5 cm

An Edward Hald engraved bowl and dish, "Fireworks", Orrefors 1922

HISTORIK: Formgiven 1921
LITTERATUR: Jämför Glas in Schweden 1915-1960, Helmut Ricke och Ulrich Gronert, Düsseldorf 1986, s. 97, katalognr 100

Kantnagg runt skålens mynning på två ställen

411227

2016-10-07