Ljuskrona empire
Klubbat för:
40 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
LJUSKRONA, 1800-talets början, empire, för 6 ljus, behängd med olikslipade prismor, på förgylld mässingsstomme, ljusringen med dekor av beslag i pressad mässing, ljusarmar i form av stiliserade delfiner, höjd ca 80 cm, diameter 79 cm
Smärre skador, något ändrad och kompletterad.
411357
2016-10-17