Ljuskrona empire

Ljuskrona empire
Ljuskrona empire
Ljuskrona empire
Ljuskrona empire
Ljuskrona empire
Ljuskrona empire
Ljuskrona empire
Ljuskrona empire
Ljuskrona empire
Ljuskrona empire

Klubbat för:

40 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

LJUSKRONA, 1800-talets början, empire, för 6 ljus, behängd med olikslipade prismor, på förgylld mässingsstomme, ljusringen med dekor av beslag i pressad mässing, ljusarmar i form av stiliserade delfiner, höjd ca 80 cm, diameter 79 cm

Smärre skador, något ändrad och kompletterad.

411357

2016-10-17