Molbechs Breve fra Sverrige

Molbechs Breve fra Sverrige
Molbechs Breve fra Sverrige
Molbechs Breve fra Sverrige
Molbechs Breve fra Sverrige

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

MOLBECH, CHRISTIAN. (3). Breve fra Sverrige i aaret 1812. I-III. Kiøbenhavn (A. Seidelin) 1814-17.

8:o. (3), IV-XVI, (3), 4-398 (sista blanka bladet saknas), (3), IV-VI, (3), 4-344, (12, tryckta tabeller, numrerade I-VIII), (3), IV-XIV, (3), 4-342 s.

Välbevarade nära samtida svarta hfrbd, guldornerade ryggar, stänksnitt. Tillskrift på försättsbladet i d. I, daterad Köpenhamn 1850, namnteckning på försättsbladen T. Schram

Bibliotheca danica II:406. Bring 400, anger ytterligare 8 opaginerade sidor i d. II. Dessa har inte återfunnits i något känt exemplar
Mindre delar av resan publicerades först i den danska tidskriften "Athene". Den översattes i sin helhet till tyska, svenska och holländska. Christian Molbech var bibliotekarie vid Kongl. bibliotek och från 1829 professor i litteraturhistoria vid Köpenhamns universitet.

411395

2016-10-22