Tage Trotte oljemålning

Tage Trotte oljemålning
Tage Trotte oljemålning
Tage Trotte oljemålning
Tage Trotte oljemålning
Tage Trotte oljemålning
Tage Trotte oljemålning

Klubbat för:

7 800 SEK

Utropspris

8 000 SEK

TAGE TROTTE (1901-1928): Sidi Bou Saïd - motiv från Tunisien, signerad Trotte, olja på pannå, 24 x 35 cm

HISTORIK: Den alltför tidigt bortgångne Tage Trottes märkliga konst väckte stor uppmärksamhet då den för första gången visade på tidningen Ergos utställning Talangen 1925. Trotte, som under en kortare period hade studerat för Carl Wilhelmson, var vid den här tiden framför allt influerad av
expressionister som Munch och Grünewald. Ett stort intresse för Pär Lagerkvists diktning hade även
resulterat i illustrationsutkast till dennes arbeten. I den 1925 utförda Legend ser vi prov på konstnärens expressionism. Man kan i målningen även se spår av Ernst Josephsons sjukdomskonst. Sporrad av framgångarna på utställningen 1925 begav sig den unge talangen följande år till Paris. Där studerade han vid Maison Watteau för Otte Sköld. Förutom den svenske läraren kom även fransmän som Friesz och Derain att bli betydelsefulla för Trottes utveckling. 1928 deltar han med 26 verk i grupputställningen "Pariskamrater" på Sveriges främsta galleri, Svensk-Franska Konstgalleriet i
Stockholm. Tage Trotte står nu inför sitt stora genombrott. Då slår tragedin till. Han hade under lång tid kämpat med ekonomiska svårigheter och överansträngt sig. Medan utställningen pågick i Stockholm avled Trotte i Paris, endast 26 år gammal, i sviterna av lunginflammation.
Vad som hade kunnat bli ett av svensk 1900-talskonst stora namn stannade därmed vid endast ett löfte. Ett löfte som aldrig kom att infrias, men som var tillräckligt starkt för att berättiga Tage Trotte en mer framträdande plats i den svenska konsthistorien. En minnesutställning ordnades 1953 på konstmuseet i uppväxtstaden Eskilstuna och året därpå lyftes konstnären fram tillsammans med namn som Birger Höög, Sture Lundberg och Ivan Lönnberg i Riksförbundet för bildande konsts
minnesutställning över tidigt bortgångna konstnärer. Därefter kom dessa konstnärer att åter falla i glömska. Under de senaste åren har enstaka verk av de tre sistnämnda kommit ut på marknaden och renderat både stor uppmärksamhet och höga priser. Tage Trotte väntar dock fortfarande på sin återupptäckt.

411402

2016-10-11