Jacob Henricus Maris olja på duk

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

JACOB HENRICUS MARIS, hans art, 1800-talets slut: Segelskutor i hamn, bär påförd signatur J. Maris, olja på duk (dubblerad) 46x61 cm
Enligt kopierad handskrift från nuvarande ägare är målningen inköpt på Stockholms Auktionsverk 1937 som osignerad då målningen sannolikt beskurits där tidigare signatur försvunnit.

Mindre duklagning, gulnad fernissa

411441

2016-10-07