Om Carlsund 1988 med grafiska blad av bl.a. Thorén

Klubbat för:

7 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

REUTERSVÄRD, OSCAR. Otto G. Carlsund i fjärrperspektiv. Åhus, Kalejdoskop, 1988.
Bibliofilupplaga tryckt i 199 numrerade exemplar, detta nummer 100 med 5 grafiska verk av Franciska Clausen, Eric Grate, Axel Olson, Erik Olson och Esaias Thorén, alla utom Grate signerade av konstnärerna, Grate stämpelsignerat.
Lösa blad i blått klotband med kassett.

Proveniens: Stefan Schueler (1920-2015), svensk bokhandlare som 1972 grundade den sk. "Konst-Bibliofilen" i Gamla Stan, Stockholm.

Se text

411464

2016-10-20