Karmstol Carl Malmsten

Karmstol Carl Malmsten
Karmstol Carl Malmsten
Karmstol Carl Malmsten
Karmstol Carl Malmsten
Karmstol Carl Malmsten
Karmstol Carl Malmsten
Karmstol Carl Malmsten
Karmstol Carl Malmsten
Karmstol Carl Malmsten
Karmstol Carl Malmsten

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 200 SEK

KARMSTOL, "Talavid", Carl Malmsten, björk, brickamärkt, bredd ca 56 cm, sitthöjd ca 43 cm

PROVENIENS: Åke Huldt, rektor för Slöjdföreningen skola i Göteborg samt Konstfack i Stockholm. Kommissarie för H55 i Helsingborg. Direktör för Svensk Form 1959-61.

Bruksslitage, ytskador, fläck

411537

2016-10-08