Tillbaka till katalog

Fernand Legér litografier

Fernand Legér litografier
Fernand Legér litografier
Fernand Legér litografier
Fernand Legér litografier
Fernand Legér litografier
Fernand Legér litografier

Klubbat för:

1 800 SEK

Estimate

2 000 SEK

Description

FERNAND LEGER (1881-1955): Ur Cirque, sju litografier ur sviten, fyra tryckta i färg, bladstorlek 42x32 cm
PROVENIENS: Stefan Schueler (1920-2015), Svensk bokhandlare som 1972 grundade den sk. "Konst-Bibliofilen" i Gamla Stan, Stockholm

Condition

Gulnad, smuts, fläckar

Auktionsnummer:

411605

Date:

2016-10-22