Hörnskåp sengustavianskt 1700-talets slut
Klubbat för:
34 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HÖRNSKÅP, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, Gottlieb Iwerssons art, fanerat med mahogny, snedställda hörn med kannelyrer, övre delen med vitrinskåp, tre fasta hyllor, utdragbar skrivskiva, nedre delen med skåp med hyllor, kannelerade ben, höjd 219, 105 x 70 cm
Slitage, smärre skador, beslag samt mindre lister saknas. Nycklar och senare plåtbeslag finns att avhämta i Utlämningen
411610
2016-10-10