Hörnskåp sengustavianskt 1700-talets slut

Klubbat för:

34 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

HÖRNSKÅP, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, Gottlieb Iwerssons art, fanerat med mahogny, snedställda hörn med kannelyrer, övre delen med vitrinskåp, tre fasta hyllor, utdragbar skrivskiva, nedre delen med skåp med hyllor, kannelerade ben, höjd 219, 105 x 70 cm

Slitage, smärre skador, beslag samt mindre lister saknas. Nycklar och senare plåtbeslag finns att avhämta i Utlämningen

411610

2016-10-10