Tema allmoge samiska föremål
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMEKNIVAR och andra samearbeten (13 st), 1900-tal i form av flaska (pilgrimsmodell) i björk med detaljer i graverat renhorn, 3 kåsor i samma material, 3 knivar i björk med slida i läder och björk, en med knapp i renhorn, div andra sameföremål samt litteratur om Lappland, längd mellan ca 26 - 13 cm.
Knivarna med bruks och åldersrelaterat slitage.
411728
2016-10-20