Tema allmoge samiska föremål

Tema allmoge samiska föremål
Tema allmoge samiska föremål
Tema allmoge samiska föremål
Tema allmoge samiska föremål
Tema allmoge samiska föremål
Tema allmoge samiska föremål

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SAMEKNIVAR och andra samearbeten (13 st), 1900-tal i form av flaska (pilgrimsmodell) i björk med detaljer i graverat renhorn, 3 kåsor i samma material, 3 knivar i björk med slida i läder och björk, en med knapp i renhorn, div andra sameföremål samt litteratur om Lappland, längd mellan ca 26 - 13 cm.

Knivarna med bruks och åldersrelaterat slitage.

411728

2016-10-20