Lyth Meddelande med 9 serigrafier 1984

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HARALD LYTH. FERRY, JEAN. Meddelande.
Bok med 9 serigrafier utförda i anslutning till Le mécanicien et autres contes av Jean Ferry, 1984, signerade och numrerade Lyth 81 av 90.
Liten 4to (250x150 mm). Text och serigrafier lösa i brun hfrbdkassett.

Proveniens: Stefan Schueler (1920-2015), svensk bokhandlare som 1972 grundade den sk. "Konst-Bibliofilen" i Gamla Stan, Stockholm.

411758

2016-10-20