Generalstabens karta över norra Sverige mm
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ATLASER (3). Generalstabens karta öfver Sverige norra delen 2 exemplar, skala 1:100 000 och skala 1:200 000. Utg. Rikets Allmänna Kartverk. Ca 1859-1916.
Format i stor folio. Dubbelsidiga färglitograferade kartor.
ANDRÉE. Allgemeiner Handatlas. 2. Aufl. 1890.
Folio. Kartor.
Med stämplar, anteckningar från Tullmuséet Dalarö på försättsbladet. 3 vol.
Ej genomgångna.
Nötta band, Andree renoverad, text stämplar, vissa skador och fläckar. Generalstaben1: 100 000 börjar med nr 31
411828
2016-10-08