Mea Lindeberg Kingston Jamaica

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MEA LINDEBERG (1869-1947), "Kingston, Jaimaica", signerad M.Lindeberg, olja på träpannå, ca 24x31 cm,

HISTORIK:
Våren 1932 företog Mea i sällskap med en syster och svåger en kryssning med "Gripsholm" till Västindien. Den resan resulterade i många små olje- och akvarellskisser gjorda både under gång och då fartyget låg i hamnarna, bl a Port of Spain, Kingston, Havanna, New York. Hon uppmärksammades av medpassagerarna inte bara för sin flit med skissblock och målarskrin, utan också för sin personliga klädstil. Över egenhändigt sydd klänning i enkel modell - med ärm à la artistrock - hade hon nästan alltid en rak trekvartslång virkad eller stickad färgstark väst, gärna röd eller gul. Det berättas att vid förberedelserna till en maskeradfest ombord någon sa: "Om fru Lindeberg bara tar av sig västen så är det ingen som känner igen henne." Källa - http://www.bohusgillet.se/Lindeberg.htm

411875

2016-10-09