J A G Acke

J A G Acke
J A G Acke
J A G Acke
J A G Acke
J A G Acke
J A G Acke

Klubbat för:

31 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

J A G ACKE (1859-1924): "Apoteos över Swedenborg", signerad Acke 1924, olja på duk, ca 64 x 116 cm

Proveniens: Acke arbetade med denna målning som förslag till en målning för ett väggfält på Nationalmuseum men arbetet avbröts av hans död. Målning köptes av familjen Lamm från Ackes änka Eva och finns nu genom arv hos ättlingar till dessa.

412412

2016-10-15