Shamshir
Klubbat för:
130 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
SHAMSHIR, 1800-talets andra hälft, damskerad klinga, signerad och daterad, fäste med silverbeslag besatt med rosenstenar och röda glasstenar samt sötvattenspärla, kavelplattor av horn, balja i trä delvis klädd i sammet, med 3 silverbeslag varav två beatta med rosenstenar och pärlor, längd 93 cm
Baljan med skador, stenar saknas
412664
2016-10-13