Shamshir

Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir

Klubbat för:

130 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

SHAMSHIR, 1800-talets andra hälft, damskerad klinga, signerad och daterad, fäste med silverbeslag besatt med rosenstenar och röda glasstenar samt sötvattenspärla, kavelplattor av horn, balja i trä delvis klädd i sammet, med 3 silverbeslag varav två beatta med rosenstenar och pärlor, längd 93 cm

Baljan med skador, stenar saknas

412664

2016-10-13