Tema allmoge Pehrsson
Klubbat för:
37 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
VÄGGUR, Ångermanland, Zakris Pehrsson (1793-1871), krönet monogramsignerad och daterat ZPS 1857, baksidan med påskrift "Kommen ihåg Loths hustru, Luc 17 v 32. Ehvad du gjör så tänk på ändan så gjör du aldrig illa. Syr 7.40. (Se Syr 7:36/CB)", imiatationsmåleri, skuren dekor, vitmålad urtavla med arabiska siffror samt märkt AAS Mora, höjd ca 82, 35x20 cm, nyckel, pendel och lod medföljer
PROVENIENS: I nuvarande ägares ägo sedan generationer tillbaka. Inköpt under sent 1800-tal på auktion i Ubyn Mattmar, Jämtland
Smärre skador
412677
2016-10-20