Tema allmoge Pehrsson

Tema allmoge Pehrsson
Tema allmoge Pehrsson
Tema allmoge Pehrsson
Tema allmoge Pehrsson
Tema allmoge Pehrsson
Tema allmoge Pehrsson
Tema allmoge Pehrsson
Tema allmoge Pehrsson
Tema allmoge Pehrsson
Tema allmoge Pehrsson

Klubbat för:

37 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

VÄGGUR, Ångermanland, Zakris Pehrsson (1793-1871), krönet monogramsignerad och daterat ZPS 1857, baksidan med påskrift "Kommen ihåg Loths hustru, Luc 17 v 32. Ehvad du gjör så tänk på ändan så gjör du aldrig illa. Syr 7.40. (Se Syr 7:36/CB)", imiatationsmåleri, skuren dekor, vitmålad urtavla med arabiska siffror samt märkt AAS Mora, höjd ca 82, 35x20 cm, nyckel, pendel och lod medföljer
PROVENIENS: I nuvarande ägares ägo sedan generationer tillbaka. Inköpt under sent 1800-tal på auktion i Ubyn Mattmar, Jämtland

Smärre skador

412677

2016-10-20