Sven Jonson portfölj Strändernas svall

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SVEN JONSON (1902-81): (6) "STRÄNDERNAS SVALL", portfölj med sex färglitografier signerade och numrerade 6/390, bladstorlek ca 50,5x65 cm, bladens titlar:
"Avfärden från Kalypso", "Bågskytten från Ithaka", "Den trojanska hästen", "Fajakernas ö", Kyklopens grotta", "Örnar över staden"

I portfölj, oramade

412760

2016-10-15