Brännvinsskål och garnhållare 2 st silver
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRÄNNVINSSKÅL, GARNHÅLLARE, 2 st., silver, ostämplad skål, sannolikt nordvästra Tyskland 1800-tal, oval på oval fot, heltäckande driven dekor, vid mynningen prickade initialer och årtal (oläsligt), invändigt förgylld, längd 25,5 cm, vikt 230 g, närmast klotformade garnhållare på tre fötter, England 1900-talets början, heltäckande driven dekor, höjd ca 10 resp. 12 cm, vikt 228 g
Skål med omfattande lagningar och skador
412848
2016-10-20