Axel Petersson Döderhultarn
Klubbat för:
11 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN (1868-1925), 4 delar: vallpojke, mjölkerska, kalv och ko, höjd 10-16,5 cm, samtliga stämpelsignerade Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn, snidat och delvis bemålat trä.
Vallpojken med skador/bortfall på spöet, mindre bortfall på kalvens främre klöv, kon med bortfall på ena örat samt horn.
412933
2016-10-17