Axel Petersson Döderhultarn

Axel Petersson Döderhultarn
Axel Petersson Döderhultarn
Axel Petersson Döderhultarn
Axel Petersson Döderhultarn
Axel Petersson Döderhultarn
Axel Petersson Döderhultarn
Axel Petersson Döderhultarn
Axel Petersson Döderhultarn
Axel Petersson Döderhultarn
Axel Petersson Döderhultarn
Axel Petersson Döderhultarn
Axel Petersson Döderhultarn
Axel Petersson Döderhultarn
Axel Petersson Döderhultarn
Axel Petersson Döderhultarn
Axel Petersson Döderhultarn
Axel Petersson Döderhultarn
Axel Petersson Döderhultarn

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN (1868-1925), 4 delar: vallpojke, mjölkerska, kalv och ko, höjd 10-16,5 cm, samtliga stämpelsignerade Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn, snidat och delvis bemålat trä.

Vallpojken med skador/bortfall på spöet, mindre bortfall på kalvens främre klöv, kon med bortfall på ena örat samt horn.

412933

2016-10-17