Trågsoffa Svensksund Ikea

Trågsoffa Svensksund Ikea
Trågsoffa Svensksund Ikea
Trågsoffa Svensksund Ikea
Trågsoffa Svensksund Ikea
Trågsoffa Svensksund Ikea
Trågsoffa Svensksund Ikea
Trågsoffa Svensksund Ikea
Trågsoffa Svensksund Ikea
Trågsoffa Svensksund Ikea
Trågsoffa Svensksund Ikea

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

TRÅGSOFFA, "Svensksund", Ikeas 1700-talssserie, lövträ lackerat i pärlgrått, lösa plymåer med randig bomullsklädsel, brännmärkt Ikea of Sweden Riksantikvarietämbetet Svensksund L. OY, höjd ca 82, längd 210, sitthöjd ca 45 cm

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en möbler och inredningsföremål baserade på original från 1700-talet

Bruksslitage, klädseln ställvis blekt

413026

2016-10-14