Ram litografi Berzelius
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
1 000 SEK
RAM, mahogny, 1800-tal, innehållandes litografi föreställande Jöns Jacob Berzelius, innermått ca 24x20 cm, yttermått ca 32x27 cm
HISTORIK:
Jöns Jacob Berzelius av sig själv och sin samtid kallad Jacob Berzelius, född 20 augusti 1779 i Väversunda sörgård i Väversunda i Östergötland, död 7 augusti 1848 i Stockholm, var en svensk friherre, kemist, naturforskare, som har fått epitetet "Den svenska kemins fader". Han upptäckte grundämnena cerium, selen, kisel och torium.[1]
Fläck, ram med smärre skador
413033
2016-10-15