Ram litografi Berzelius

Ram litografi Berzelius
Ram litografi Berzelius
Ram litografi Berzelius
Ram litografi Berzelius

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

1 000 SEK

RAM, mahogny, 1800-tal, innehållandes litografi föreställande Jöns Jacob Berzelius, innermått ca 24x20 cm, yttermått ca 32x27 cm

HISTORIK:
Jöns Jacob Berzelius av sig själv och sin samtid kallad Jacob Berzelius, född 20 augusti 1779 i Väversunda sörgård i Väversunda i Östergötland, död 7 augusti 1848 i Stockholm, var en svensk friherre, kemist, naturforskare, som har fått epitetet "Den svenska kemins fader". Han upptäckte grundämnena cerium, selen, kisel och torium.[1]

Fläck, ram med smärre skador

413033

2016-10-15