Schackpjäser i ben

Schackpjäser i ben
Schackpjäser i ben
Schackpjäser i ben
Schackpjäser i ben
Schackpjäser i ben
Schackpjäser i ben

Klubbat för:

1 000 SEK

2 000 SEK

SCHACKPJÄSER, 21 st, delvis bemålat ben, 1900-talets början, höjd ca 4-14 cm
Proveniens: Etikett "Dessa pjäser som är antika har tillhört Prof. Erik As-Upmark i Uppsala. han fick dess i gåva av prof. Gaston o. Louise Backman efter en av deras jorden runtresor"

skador, lagningar

413854

2016-10-18