Halsband sterlingsilver

Halsband sterlingsilver
Halsband sterlingsilver
Halsband sterlingsilver
Halsband sterlingsilver
Halsband sterlingsilver
Halsband sterlingsilver

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ESTRID ERICSON, collier, sterlingsilver, "Etruskiska halsbandet", för Firma Svenskt Tenn, längd 40 cm, originalask
HISTORIK: Originalet till detta halsband köpte Estrid Ericson år 1934 i en antikaffär Rom och det var som namnet avslöjar etruskiskt. Hon lät avbilda den vackra formen på halsbandet och började tillverka det i förgyllt tenn under 1940-talet.

413994

2016-10-18