Gustafsberg Wexiö guld servis
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUSTAFSBERG ´Wexiö guld´, matservis, 39 dlr., (i produktion 1887-1939), design Arvid Ekberg, flintgods med koppartryck i grönt med guld, bestående av: 12 mattallrikar, 13 djupa tallrikar, 9 assietter, 2 terriner med lock, 3 serveringsfat i olika storlekar. Mattallrikens diameter ca 24 cm, terrinernas längd 26-30 cm, stora fatets mått: 47x32 cm
Några med missfärgningar och krackelering. Medföljer extra fat, 5 djupa tallrikar, 4 mattallrikar, såssnipa med nagg
414031
2016-10-19