Gustafsberg Wexiö guld servis

Gustafsberg Wexiö guld servis
Gustafsberg Wexiö guld servis
Gustafsberg Wexiö guld servis
Gustafsberg Wexiö guld servis
Gustafsberg Wexiö guld servis
Gustafsberg Wexiö guld servis
Gustafsberg Wexiö guld servis
Gustafsberg Wexiö guld servis
Gustafsberg Wexiö guld servis
Gustafsberg Wexiö guld servis
Gustafsberg Wexiö guld servis
Gustafsberg Wexiö guld servis

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GUSTAFSBERG ´Wexiö guld´, matservis, 39 dlr., (i produktion 1887-1939), design Arvid Ekberg, flintgods med koppartryck i grönt med guld, bestående av: 12 mattallrikar, 13 djupa tallrikar, 9 assietter, 2 terriner med lock, 3 serveringsfat i olika storlekar. Mattallrikens diameter ca 24 cm, terrinernas längd 26-30 cm, stora fatets mått: 47x32 cm

Några med missfärgningar och krackelering. Medföljer extra fat, 5 djupa tallrikar, 4 mattallrikar, såssnipa med nagg

414031

2016-10-19