Baljfåtölj i sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

BALJFÅTÖLJ, sengustavianskt stockholmsarbete, märkt ES Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21), spår av Stockholms stolmakareämbetes sigill, läderklädd

Kompletterade armlän, senare fotavslutningar, slitage, smärre skador

414215

2016-10-25