Baljfåtölj i sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BALJFÅTÖLJ, sengustavianskt stockholmsarbete, märkt ES Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21), spår av Stockholms stolmakareämbetes sigill, läderklädd
Kompletterade armlän, senare fotavslutningar, slitage, smärre skador
414215
2016-10-25