Pigtittare av Per Hasselberg
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
1 000 SEK
PIGTITTARE, 1800-talets andra hälft, tillverkad av Per Hasselberg (1849-1894) sannolikt vid Östergrens möbelsnickeri i Karlshamn, fanerad med mahogny, höjd 70 cm
PROVENIENS: Enligt uppgift lottade Hasselberg ut spegeln bland sina arbetskamrater för att få ihop pengar inför sin militärtjänst, pigtittaren skänktes sedermera vidare till Maria Sophie Hultgren, gift Roos (1852-1947) och har därefter gått i arv inom familjen
Glaset med spricka, smärre slitage och fanerskador. Dokumentation medföljer
414435
2016-10-22