Pigtittare av Per Hasselberg

Pigtittare av Per Hasselberg
Pigtittare av Per Hasselberg
Pigtittare av Per Hasselberg
Pigtittare av Per Hasselberg
Pigtittare av Per Hasselberg
Pigtittare av Per Hasselberg

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

1 000 SEK

PIGTITTARE, 1800-talets andra hälft, tillverkad av Per Hasselberg (1849-1894) sannolikt vid Östergrens möbelsnickeri i Karlshamn, fanerad med mahogny, höjd 70 cm
PROVENIENS: Enligt uppgift lottade Hasselberg ut spegeln bland sina arbetskamrater för att få ihop pengar inför sin militärtjänst, pigtittaren skänktes sedermera vidare till Maria Sophie Hultgren, gift Roos (1852-1947) och har därefter gått i arv inom familjen

Glaset med spricka, smärre slitage och fanerskador. Dokumentation medföljer

414435

2016-10-22