Carl Malmsten Karmfåtöljer
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtöljer, 1 par, skyltmärkta samt numrerade för Nordiska Kompaniet R 24429 - 23 9 22, vitbemålade, sitthöjd ca 45 cm
Historik: Modellen designad inför Hemställningen 1917. Enligt NK-liggaren heter modellen "Bogesund".
Litteratur: Carl Malmsten, Anna Greta Wahlberg, Signum, 1988, se sid 69.
Senare bemålade, senare klädsel, slitage/ytskador
414522
2016-10-23