Carl Malmsten Karmfåtöljer

Carl Malmsten Karmfåtöljer
Carl Malmsten Karmfåtöljer
Carl Malmsten Karmfåtöljer
Carl Malmsten Karmfåtöljer
Carl Malmsten Karmfåtöljer
Carl Malmsten Karmfåtöljer
Carl Malmsten Karmfåtöljer
Carl Malmsten Karmfåtöljer
Carl Malmsten Karmfåtöljer
Carl Malmsten Karmfåtöljer

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

CARL MALMSTEN, fåtöljer, 1 par, skyltmärkta samt numrerade för Nordiska Kompaniet R 24429 - 23 9 22, vitbemålade, sitthöjd ca 45 cm

Historik: Modellen designad inför Hemställningen 1917. Enligt NK-liggaren heter modellen "Bogesund".

Litteratur: Carl Malmsten, Anna Greta Wahlberg, Signum, 1988, se sid 69.

Senare bemålade, senare klädsel, slitage/ytskador

414522

2016-10-23