Borgila skrivställ sterlingsilver
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORGILA, skrivställ, sterlingsilver, ställ för bläckhorn med lock, Stockholm, 1937, botten med gåvogravyr, längd ca 26 cm, vikt ca 515 g
PROVENIENS: Tidigare tillhört Erik Boheman (1895-1979) var en svensk diplomat och politiker. I hans uppdrag som politiker agerade han bl a som ambassadör i London 1947-48, och sedan i Washington 1948-58, riksdagsledamot samt talman i första kammaren 1965-70.
Slitage, bucklor, glasinsatser saknas
414595
2016-10-23