Tennpokal

Tennpokal
Tennpokal
Tennpokal
Tennpokal
Tennpokal
Tennpokal
Tennpokal
Tennpokal
Tennpokal
Tennpokal
Tennpokal
Tennpokal

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

POKAL, tenn, daterad 1675, möjligen Finland, med namnet Gabriel Vilstadius ingraverat, tre stämplar i sköldform i botten varav två med bomärke och bokstäverna L S (sannolikt namninitialer) samt stämpel med torn samt sannolikt bokstäverna C M, höjd ca 10 cm, diameter upptill ca 6,5 cm

Omfattande bruks- och åldersrelaterat slitage i form av bucklor repor och nötning

414613

2016-10-23