Bengt Johansson oljemålning
Klubbat för:
1 400 SEK
1 500 SEK
BENGT JOHANSSON (född 1941): Kaffekoppen, monogramsignerad BJ, olja på duk, 44x50 cm
HISTORIK:
Bengt Johansson arbetar sedan 1975 som konstnär och målare med ateljé i Glommen utanför Falkenberg. Genomgången utbildning är bl.a. Valands konsthögskola i Göteborg 1970-75. Medlem i Konstnärernas Riksorganisation (KRO).
Representerad: Göteborgs Konstmuseum, Skövde Konstmuseum, Falkenbergs Museum, Stockholm Stad, Statens Konstråd, Göteborgs Universitet.
Separatutställning: 2011 Dalslands Konstmuseum, 2007 Falkenbergs Museum, 2002 Vänersborgs Konstmuseum, 1998, 1994, 1990 och 1982 Färg och Form i Stockholm
Smärre tryckmärken
414819
2016-10-27