Oidentifierad konstnär

Oidentifierad konstnär
Oidentifierad konstnär
Oidentifierad konstnär
Oidentifierad konstnär

Klubbat för:

8 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Madonna med barnet, italiensk renässansstil, målning är nästan helt retuscherad och äger under det övre skiktet äldre måleri, olja på pannå, ramen är träskuren och från 1700-talet, 34 x 27 cm

PROVENIENS: Målningen har restaurerats och konsoliderats vid Statens konstmuseér 1987. Intyg medföljer.

Omfattande retuscher och påmålningar, krackelyr.

414879

2016-10-24