Hänge kamé

Hänge kamé
Hänge kamé
Hänge kamé
Hänge kamé

Klubbat för:

8 800 SEK

10 000 SEK

HÄNGE, 18 k guld, dekor av rosett samt orientaliska pärlor, kamé av agat, dekor av grace, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1876, halskedja, 1800-talets andra hälft, 18 k guld, länkar delvis med räfflad dekor, längd ca 5-47 cm, totalvikt ca 43 g, etui medföljer (ej original)

Hänget ursprungligen med medaljong samt med slitage, baksida saknas, kedjans låsfunktion ej ursprunglig

415019

2016-10-24